"W miarę jak wzrastać będzie średnia długość życia,

a w konsekwencji także liczba ludzi starych,

coraz bardziej konieczne będzie krzewienie kultury,

która akceptuje i ceni starość, a nie spycha ją

na margines społeczeństwa."

Jan Paweł II

Aktualności

RELACJA Z INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIGO 2021/2022

 

W dniu 04.10.2021 r. miała miejsce inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach. Jak zawsze spotkanie naszych słuchaczy po przerwie wakacyjnej miało charakter i oprawę bardzo uroczystą. Odbyło się na sali widowiskowej Centrum Kultury im. Orderu Uśmiechu w Głuchołazach.

Po przywitaniu członków Uniwersytetu i gości przez Panią Prezes, Jolantę Gawlik, chór Wrzos odśpiewał ze wszystkimi uczestnikami Gaudeamus, a następnie nowo przyjęci słuchacze złożyli przysięgę studentów naszego Uniwersytetu. Należy dodać, że Uniwersytet się rozwija i studentów ciągle przybywa. W nowym Roku Akademickim jest aż 18 nowych słuchaczy.

Ze względu na konieczność uczestnictwa w takim samym spotkaniu w Korfantowie Pełnomocnik Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie do Współpracy z UTW, Pan dr Piotr Bernat, nieco przyspieszył swoje wystąpienie, przekazując nam plany i założenia tej współpracy w Roku Akademickim 2021/2022, życząc jednocześnie wszystkim energii , zapału i kreatywności w działaniach , no i przede wszystkim dużo zdrowia.

Następnie głos zabrała nasz gość z Czech, to jest przedstawicielka Stowarzyszenia Seniorów w Jeseniku, a także nasza koleżanka ze Stowarzyszenia Seniorów Wichrowe Wzgórze w Głuchołazach, Pani Zofia Jurek.

W zastępstwie Burmistrza wystąpił Sekretarz Gminy, Pan Sławomir Deko, życząc nam w nowym Roku Akademickim dużo ciekawych spotkań, działań i rozszerzających naszą wiedzę wykładów.

Kolejnym punktem naszego spotkania był inauguracyjny wykład, autora wielu książek, także opisujących nasz region, Głuchołazianina, Pana Jakuba Ćwieka. Tytuł wykładu : „Swego nie znacie – o regionalnym potencjale kulturalnym i o tym jak promować Głuchołazy w opowieściach”. Jak wynika z przedstawionego powyżej tytułu, temat dotyczący nas wszystkich., ponieważ każdy ma w pamięci, lub może dotrzeć do interesujących, barwnych historii, dotyczących dawnych i obecnych czasów w Głuchołazach i zapisać je, lub przekazać dalej obecnym i kolejnym pokoleniom, rozwijając tym samym wiedzę o swoim mieście. Da to nam poczucie wspólnoty, przynależności i znacznie większej sympatii do miejsca i ludzi mieszkających obok, a także zrozumienia jak duży wpływ na obecne czasy i zachowania ludzi ma przeszłość i jak często historia lubi się powtarzać.

Taka wiedza nas rozwinie, ale i pomoże promować miejsce, w którym żyjemy. Pan Ćwiek niewątpliwie swoim wykładem nawiązywał do swojej książki pod tytułem „Panie Czarowne”.

Na koniec spotkania Pani Prezes krótko przedstawiła plany tematów zajęć i wydarzeń w nowym Roku Akademickim, zapraszając słuchaczy i gości na niewielki poczęstunek w kuluarach sali widowiskowej.

 

Czytaj więcej: RELACJA Z INAUGURACJI  ROKU AKADEMICKIGO 2021/2022

 

Czytaj więcej: RELACJA Z INAUGURACJI  ROKU AKADEMICKIGO 2021/2022

 

Czytaj więcej: RELACJA Z INAUGURACJI  ROKU AKADEMICKIGO 2021/2022


KONDOLENCJE DLA KATARZYNY SIKORY- WYSTUP

 

Przekazujemy wrazy głębokiego współczucia i smutku naszej koleżance Pani Kasi Sikorze - Wystup z powodu śmierci Jej mamy. 

 

członkowie i Zarząd UTW w Głuchołazach

 

Czytaj więcej: KONDOLENCJE DLA KATARZYNY SIKORY- WYSTUP

INFORMCJA O WYCIECZCE DO PIESKOWEJ SKAŁY I OGRODZIEŃCA

 

 

Informujemy, że wyjazd na  jednodniową wycieczkęw do Pieskowej Skały i do Ogrodzieńca w dniu 15.09.2021 r. będzie miał miejsce z parkingu przy GOSiR ul. Wyszyńskiego godzina 5.30.

 

Zarząd UTW

OGŁOSZENIE

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza swoich członków do  udziału w spływie kajakowym.

Program spływu poniżej.

Transport zapewnia Uniwersytet

Zapisy w siedzibie uniwersytetu od poniedziałku do piątku w godz. 1100 – 1300 do dnia 20.07.2021 

Zarząd UTW

 

PROGRAM SPŁYWU KAJAKOWEGO

" 100 lecie Powstań Śląskich "

4 września 2021r

Przystań SZKWAŁ - Kożle

 

Godz. 9.00- 10.00 - rejestracja

Godz. 10.15 - wyjazd do Dziergowic

Godz. 11.00 - rozpoczęcie spływu

Godz. 13-14 - przypłynięcie załóg na metę - Szkwał

Godz. 14-15 - obiad,kawa,ciasto

Występ zespołu "Komorno"

Suita Śląska

Występ zespołu dziecięcego "Komorno"

Spacer łodzią po Odrze

 

Opłata 40zł od kajakarzy

20 zł od pozostałych uczestników

 

 

 

BUDŻET OBYWATELSKI

 

Informujemy, że został uruchomiony Budżet Obywatelski na 2021 rok.

Członkowie, słuchacze i sympatycy Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach mogą wziąć udział w głosowaniu nad dużym projektem nr 4 zawartym w niniejszym Budżecie.

Dotyczy on siedziby naszego Uniwersytetu, mieszczącej się w budynku przyległym do zabudowań Centrum Kultury i będzie polegać na ociepleniu zewnętrznych ścian łącznie z elewacją, wymianą pokrycia dachowego, rynien, drzwi zewntrznych. Wartość tego projektu opiewa na sumę 80.000 zł. 

Głosować należy :

1. na stronie internetowej Gminy Głuchołazy : www.glucholazy.pl zakładka Budżet obywatelski w treminie od 17.05.2021 do 24.05.2021;

2. indywidualnie w punkcie do głosowania w Centrum Informacji Turystycznej ul. Plac Basztowy 4a dnia 24.05.2021 w godzinach od 8.30 do 17.00.

W razie jakichkolwiek trudności lub wątpliwości z losowaniem internetowym prosimy o kontakt z przedstawicielami Zarządu codziennie w godzinach 11.00 do 14.00 w siedzibie naszego Uniwersytetu.

 

Czytaj więcej: BUDŻET OBYWATELSKI

 

 

POŻEGNANIE ELI

 

Przekazujemy bardzo smutną wiadomość - nie żyje nasza koleżanka Ela Stanowska.

Ela była WYJĄTKOWĄ OSOBĄ !!

Pogodna, uśmiechnięta, życzliwa, pełna energii, zaangażowania i gotowa do działań. 

Była jedną z założycielek Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach, zawsze "na posterunku", traktując swoją pracę na rzecz naszej uniwersyteckiej społeczności poważnie, oddając jej Całą Siebie. Elę zapamiętamy z naszych spotkań, na których potrafiła stworzyć prawdziwie "domową atmosferę".

Ela też śpiewała w  chórze przy Domu Kultury, który reprezentował nasze miasto na różnych festiwalach i przeglądach amatorskich. 

ELU, BĘDZIE NAM CIEBIE BRAKOWAŁO I POZOSTANIESZ W NASZEJ PAMIĘCI NA ZAWSZE !!

Składamy kondolencje rodzinie Eli, łącząc się w żalu i smutku.

Nie znamy daty pogrzebu, prosimy więc śledzić strony Parafii w Głuchołazach.

 

Zarząd i członkowie UTW

 

Czytaj więcej: POŻEGNANIE ELI

POŻEGNANIE

 

Z przykrością informujemy, że zmarła nasza koleżanka Pani Lucyna  Łabaza. Pani Lucyna była  księgową w pierwszych latach działalności  Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Marii Bilwin w Głuchołazach.

Łączymy się w bólu i przekazujemy słowa żalu i  współczucia najbliższym zmarłej.

 

Zarząd i członkowie UTW

 

Czytaj więcej: POŻEGNANIE