"W miarę jak wzrastać będzie średnia długość życia,

a w konsekwencji także liczba ludzi starych,

coraz bardziej konieczne będzie krzewienie kultury,

która akceptuje i ceni starość, a nie spycha ją

na margines społeczeństwa."

Jan Paweł II

 

Zgodnie z harmonogramem zajęć naszego Uniwersytetu w miesiącu czerwcu w dniu 12.06.2018 r. o godz. 10.00 odbyło się po raz piąty wyjątkowe spotkanie naszych członków z zaproszonymi gośćmi z innych Stowarzyszeń Uniwersyteckich Trzeciego Wieku oraz organizacji senioralnych z Polski i Czech. Myślą przewodnią tego spotkania była dobra zabawa w towarzystwie naszych wspaniałych przyjaciół pod hasłem „Każdy wiek ma swoje chwile”.

 

W spotkaniu wzięło udział ok. 200 osób, zgromadzonych w Małej Galerii Centrum Kultury w Głuchołazach, gdzie mieściła się ekspozycja rękodzieła wykonanego przez polskich artystów oraz stały stoły z przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Charbielinie poczęstunkiem tj. kawą, herbatą oraz doskonałymi wypiekami Pań z KGW .

 

O godz. 10.40 uczestnicy spotkania zostali poproszeni o przejście do Sali Widowiskowej na występy artystyczne przygotowane przez poszczególne grupy.

 

Widowisko zostało otwarte przez chór „Wrzos” działający przy Centrum Kultury w Głuchołazach, wykonujący swoje sztandarowe piosenki przerywane recytacją wierszy w wykonaniu Leny Kijaszek, Eli Stanowskiej, Basi Turskiej.

 

Swoje zainteresowanie piosenką zaprezentował również Klub Seniora „Wichrowe Wzgórze” z Głuchołaz.

 

Zaproszeni goście także mieli przygotowane bardzo atrakcyjne występy, i tak Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie wyszedł na scenę ze spektaklem słowno-tanecznym pod tytułem „Senior Szok”.  Wystąpiła także solistka  z dwiema świetnie wykonanymi piosenkami.

 

„Bukszpan Zielony” czyli Uniwersytet Trzeciego Wieku z Prudnika rozbawił widownię skeczami i piosenkami.

 

Gromkimi brawami obdarowany został za swoje wykonanie i muzykę chór „Jesen” z Jesenika.

 

O godz. 13.10 na scenę wyszła nasza uniwersytecka koleżanka, Ela Guzik, będąca także członkinią grupy teatralnej „Lombard” przy Centrum Kultury w Głuchołazach, ciekawie interpretując tekst Krystyny Kofty pt " Mąż za szklaną szybą" .

 

Występy zakończył Nyski Dom Kultury pokazem umiejętności tanecznych grupy „ Stokrotki 50+”.

 

Na widowni żywo reagowali, śmiejąc się i bijąc brawo wykonawcom słuchacze zaproszeni z Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Kędzierzynie Koźlu, Niemodlinie, Korfantowie, Nowej Rudy, Nysy, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów w Głuchołazach i goście z grup seniorów z Jesenika, Mikulowic, Zlotych Hor, a także mieszkańcy naszego miasta.

 

Szczególne podziękowania kierujemy do Koła Gospodyń Wiejskich w Charbielinie za przygotowanie smakowitych dań na przerwie lunch'owej i ciast podawanych do kawy i herbaty.

Główny organizator spotkania Uniwersytet Trzeciego Wieku im. M. Bilwin dziękuje za wsparcie finansowe Starostwu Powiatowemu w Nysie i Gminie Głuchołazy, Centrum Kultury w Głuchołazach za udostępnienie swoich pomieszczeń i Ośrodkowi Banderoza za przyjęcie uczestników w swojej placówce i możliwości organizacji grilla na świeżym powietrzu.

 

Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali podziękowania  w postaci grafik przedstawiających ważne miejsca w Głuchołazach i późnym popołudniem w dobrych humorach rozjechali się do swoich miejsc działalności.